A ló viselkedése
A lovak mozdulatokkal kommunikálnak egymással, illetve így fejezik ki, hogyan érzik magukat.A fülek, a lábak, a farok, az orr és a szemek nagyon beszédesek lehetnek. Ha megfigyeljük ezeket a jelzéseket, kitalálhatjuk, milyen kedve van a lónak. A lovak egymás kifejezéseit ösztönösen megértik, azonban mi is megtanulhatjuk, hogyan lehet olvasni a különféle jelekből.A lovak testbeszédének ismerete nagy segítségünkre lehet abban, hogy meg tudjuk jósolni, különböző helyzetekben hogyan fog viselkedni a ló.
Undor:A ló félig leszorítja füleit, orrluykait mozgatja. A száját ugyan nem nyitja ki, de felső ajkát hátrahúzhatja.
Fenyegetés: A füleit hátracsapja ( "sunyít") , az orrlyukai kitágulnak, a száját kinyitja, néha pedig még vicsorog is.
Ijedtség: A füleit általában hátrafordítja, főként, ha olyasmitől rémül meg, ami a háta mögött van. A szemét nagyra nyitja, csakúgy, mint az orrlyukait. Néha még a szeme fehérje is látszik, mivel a ló arrafelé kezd nézni, amerről a veszélyt érzi.
Elégedettség: Amikor a ló nyugodt és jól érzi magát, felső ajka hosszabbnak tűnik, mint az alsó, és affölé nyúlik. A füleit lazán oldalra billenti.
Figyelem: A fülei előre merednek (" hegyezi a fülét ") , az orrlyukai valamelyest kitágulnak. Ha valami különös szagot érez, akkor szaglászás közben a felső ajkát mozgatja.
Álmosság: Amikor a ló álmos, leereszti a fejét és fülei lekonyulnak. Az alsó ajkát kissé lebigyeszti, a szemei pedig félig becsukódnak. Alvás közben a szemét behunyja, a fejét még mélyebbre süllyeszti, alsó ajka pedig még jobban elernyed.
Ásítás: A ló akkor ásít, ha pihen, jól érzi magát, unatkozik vagy éppen fáradt. Felemeli a fejét, fülei előre néznek, majd a száját nagyra nyitja. Felső és alsó ajka hátrahúzódik, így láthatóvá válnak a fogai.
(saját gépelésű- forrás: ponyclub)
|