A ló vezetése és fordítása
A fordulatnál alkalmazott testsúlysegítségek:ordulatba félfelvétellel, szárhúzással vezetjük be a lovat; a lovas biztosítja lova engedelmességét, és korrigálja saját ülését ; miután a lovat helyes oldalára állította, a saját súlypontját a hajlítási irány oldalára, illetve a belső oldalra helyezi.
A lábszárak simuljanak a ló testéhez anélkül, hogy oda szorítaná azokat. Csak a ló testével nyugodtan, állandóan puha érintkezésbe maradó lábszárak teszik lehetővé, hogy a lovas lovának mindig a kellő pillanatban adjon megfelelő segítséget.
A combsegítség: érintkezés, nyomás a lábszárral, ütés a lábszárral. A segítséget a csizmával a heveder mögött adjuk. Felesleges a láb hátrább vitele. Mindkét lábszárral együttes nyomásra előre lép a ló. Combsegítséget a térdek felhúzása vagy szétnyitása nélkül a hevederen vagy közvetlen mögötte kell adnunk. A combnyomásnak sosem szabad folytonos, szakadatlan szorítássá vagy préseléssé fajulnia. Mihelyt a ló hajlandónak mutatkozott a combsegítségekre engedelmeskedni, azt azonnal csökkentsük és csak akkor újítsuk meg, ha az ismét szügségesnek mutatkozik. A bal lábszár nyomására a ló jobbra tér ki, a jobb lábszár erősebb nyomására pedig balra.
A fordulatnál helyesen alkalmazott combsegítség.A belső lábszár mentén hajlítjuk a lovat. A külső csizma a heveder mögött ellentart. Csak megfelelő ütemben adott combsegítség hatékony.
Mozgás közben abban az esetben hat előrehajtólag, ha abban a pillanatban adjuk, amikor az azonos oldalú hátsó láb elrugaszkodik a talajtól.
A szársegítség a kéznek az hatása, amely a szárakon keresztül, a ló szájából kiindulva, az egész törzsön végighalad a ló hátulsó lábáig. A szármérték függ a ló fejtűzésétől és a nyakillesztésétől. A helyes szármérték nélkül a szársegítségek hatástalanok. Jó a szármérték akkor, ha a lovas keze a ló szájával állandó puha érintkezésbe van, így lehet a legjobban vezetni a lovat.
Hosszú,lógó száron nincs kapcsolat a ló szájával.
A rövid szár fájdalom érzetet kelt, a ló feszeng, elveszti előrehaladási készségét és lendületét.
A lovat rövid száron bizonytalanná teszük, figyelmét elvonjuk.
A rövid szárral nem tudja környezetét figyelni, ezért könnyebben megijed.
Hosszú száron a ló felett elveszítjük befolyásunkat.
(saját gépelésű-ló és lovaglás című könyvből , képeket- én szkenneltem)
|